piątek, 21 września 2012

Niebo i Ziemia - moje kulinarne odkrycie roku!

Niebo i ziemia (org. Himmel und Erde) to potrawa śląska i niemiecka z rejonów nadreńskich.
Nie jest to nic innego jak krupnioki z ziemniakami i jabłkami. Nazwa potrawy mówi nam o tym, że pochodzące z drzew jabłka to niebo, a ziemniaki to wiadomo - element ziemi.

Tradycyjnie Niebo i Ziemię robi się tak, że dusi się pokrojone kwaśne, świeże jabłka z odrobiną cukru. Osobno gotuje się ziemniaki, oraz smaży boczek z cebulą.
Według oryginalnego przepisu ziemniaków i jabłek nie należy (jak się to często robi) łączyć i przetwarzać na puree, czy też mus. Oryginalny przepis mówi również, że potrawę robi się z wędzonej kaszanki i opcjonalnie można dodawać podsmażoną wątróbkę, cebulę i wędzony boczek.

Przepis odbiega nieco od oryginału, ponieważ potrawa została przyrządzona jako danie jednogarnkowe.
W trakcie pieczenia aromaty się przenikają. W zależności od krupnioków pękają one lub też nie i przechodzą boczkiem i cebulą. A aromatyczny tłuszcz z boczku przedostaje się do ziemniaków i jabłek.


Ugotowane ziemniaki oraz lekko czyli krótko podduszone jabłka mieszamy (niedokładnie) i przekładamy do garnka rzymskiego. Na tym układamy krupnioki (niewędzone), które przykrywamy lekko podsmażonym boczkiem z  cebulą. Skoro oryginalny przepis mówi o wędzonej kaszance (Blutwurst), a takiej nie mamy, to przykrywamy krupnioki mocno uwędzonym nieparzonym boczkiem.
Kaszanka z kaczką nie ma nic wspólnego, ale jeśli ktoś lubi kaczkę z jabłkami to pokocha tą potrawę.2 komentarze:

  1. Lubię kaszankę(z lidla jest bardzo smaczna), a Twoja propozycja z jabłkami, ziemniaczkami i boczkiem jest rewelacyjna, takim daniem to się wszyscy najedzą.

    OdpowiedzUsuń
  2. O raju, jak fantastycznie swojsko i smacznie to wygląda!
    Pal licho diety i inne dziwne postanowienia. Napatrzeć się nie mogę, ślinka cieknie... przepis kradnę i na pewno skorzystam - prędzej niż później zaprezentuję efekty!

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń